Overview
6.8 - 25 kVA
P7.5-1S Generator Set
Key Specs
P7.5-1S Generator Set
Larger fuel tanks allow for longer periods of time between refueling
Super Silent enclosures offer excellent sound attenuation with sound as low as 57 dBA at 7m
Telematics availability allows for remote access to genset controls ensuring your always in control were ever you are
Displaying 1-6 of 5
| Minimum Rating | 6.8 kVA / 6.8 kW 6.8 kVA / 6.8 kW |
| Maximum Rating | 7.5 kVA / 7.5 kW 7.5 kVA / 7.5 kW |
| Emissions/Fuel Strategy | Fuel Optimised Fuel Optimised |
| 50 Hz Prime | 6.8 kVA / 6.8 kW 6.8 kVA / 6.8 kW |
| 50 Hz Standby | 7.5 kVA / 7.5 kW 7.5 kVA / 7.5 kW |
| 60 Hz Prime | - / - - / - |
| 60 Hz Standby | — — |
| Frequency | 50 Hz 50 Hz |
| Speed | 1500 RPM 1500 RPM |
| Voltage | 230-240 Volts 230-240 Volts |
| 50 Hz Prime Rating | These ratings are applicable for supplying continuous electrical power (at variable load) in lieu of commercially purchased power. There is no limitation to the annual hours of operation and this model can supply 10% overload power for 1 hour in 12 hours. These ratings are applicable for supplying continuous electrical power (at variable load) in lieu of commercially purchased power. There is no limitation to the annual hours of operation and this model can supply 10% overload power for 1 hour in 12 hours. |
| 60 Hz Prime Rating | These ratings are applicable for supplying continuous electrical power (at variable load) in the event of a utility power failure. No overload is permitted on these ratings. The alternator on this model is peak continuous rated (as defined in ISO 8528-3). These ratings are applicable for supplying continuous electrical power (at variable load) in the event of a utility power failure. No overload is permitted on these ratings. The alternator on this model is peak continuous rated (as defined in ISO 8528-3). |
| 50 Hz Standby Rating | Standard reference conditions 25�C (77�F) Air Inlet Temp, 100m (328 ft) A.S.L. 30% relative humidity. Fuel consumption data at full load with diesel fuel with specific gravity of 0.85 and conforming to BS2869: 1998, Class A2. Standard reference conditions 25�C (77�F) Air Inlet Temp, 100m (328 ft) A.S.L. 30% relative humidity. Fuel consumption data at full load with diesel fuel with specific gravity of 0.85 and conforming to BS2869: 1998, Class A2. |
| Engine Model | Perkins® 403A-11G1 Perkins® 403A-11G1 |
| Bore | 77 mm (3 in) 77 mm (3 in) |
| Stroke | 81 mm (3.2 in) 81 mm (3.2 in) |
| Governor Type | Mechanical Mechanical |
| Displacement | 1.1l (69 cu. in) 1.1l (69 cu. in) |
| Compression Ratio | 23:01 23:01 |