Overview
PRO Rental
PRO275-2 - The PRO Rental Range provides reliable power for today's world with a competitive offering that delivers everything you need. Providing unrivalled quality
Key Specs
PRO275-2 - The PRO Rental Range provides reliable power for today's world with a competitive offering that delivers everything you need. Providing unrivalled quality
Enhanced range now has theability to switch between 50 & 60 Hz frequencies on all models. One range is designed to suit you, regardless of where you are in the world.
Improved efficiency as the fan operates only when required and at the appropriate speed reducing parasitic loads and fuel consumption with reduced fan noise. Improved temperature control helps extend the life of the engine.
Designed to operate in the harshest of environments from high ambience up to 43 C down to -5 C. With additional enhancements such as Coastal Ingress Protection (CIP) PRO units are suitable for a wide variety of rental applications
Displaying 1-6 of 6
| Minimum Rating | 220 kVA / 275 kW 220 kVA / 275 kW |
| Maximum Rating | 250 kVA / 312.5 kW 250 kVA / 312.5 kW |
| Emissions/Fuel Strategy | EU3a Emissions Compliant EU3a Emissions Compliant |
| 50 Hz Prime | 220 kVA / 275 kW 220 kVA / 275 kW |
| 60 Hz Prime | 250 kVA / 312.5 kW 250 kVA / 312.5 kW |
| Frequency | 50 / 60 Hz Switchable 50 / 60 Hz Switchable |
| Speed | 1500 or 1800 RPM 1500 or 1800 RPM |
| Voltage | 127-480 Volts 127-480 Volts |
| Engine Model | 1506D-E88TAG4 1506D-E88TAG4 |
| Bore | 112 mm (4.4 in) 112 mm (4.4 in) |
| Stroke | 149 mm (5.9 in) 149 mm (5.9 in) |
| Governor Type | Electronic Electronic |
| Displacement | 8.8l 8.8l |
| Compression Ratio | 16.1:1 16.1:1 |