Overview
350 - 938 kVA Range
The new 350 - 750 kVA industry leading power range is the result of a continued focus on performance, durability and serviceability combined with the most advanced production methods to deliver power you can trust.
Key Specs
The new 350 - 750 kVA industry leading power range is the result of a continued focus on performance, durability and serviceability combined with the most advanced production methods to deliver power you can trust.
Displaying 1-6 of 6
| Minimum Rating | 682 kVA / 545 kW 682 kVA / 545 kW |
| Maximum Rating | 750 kVA / 600 kW 750 kVA / 600 kW |
| Emissions/Fuel Strategy | Fuel Optimised Fuel Optimised |
| 60 Hz Prime | 682 kVA / 545 kW 682 kVA / 545 kW |
| 60 Hz Standby | 750 kVA / 600 kW 750 kVA / 600 kW |
| Frequency | 60 Hz 60 Hz |
| Speed | 1800 RPM 1800 RPM |
| Voltage | 127-480 Volts 127-480 Volts |
| Engine Model | Perkins® 2806A-E18TAG3 Perkins® 2806A-E18TAG3 |
| Bore | 145 mm (5.7 in) 145 mm (5.7 in) |
| Stroke | 183.0mm (7.2 in) 183.0mm (7.2 in) |
| Governor Type | Electronic Electronic |
| Displacement | 18.1l (1104.5 cu. in) 18.1l (1104.5 cu. in) |
| Compression Ratio | 14.5:1 14.5:1 |