Overview
24 - 220 kVA
Providing unrivalled quality, the 24 – 220 kVA range of products offers a trusted performance with an enhanced choice of options, optimising the range for a variety of diverse applications and environments.
Key Specs
Providing unrivalled quality, the 24 – 220 kVA range of products offers a trusted performance with an enhanced choice of options, optimising the range for a variety of diverse applications and environments.
Designed to deliver optimal fuel economy
Optimising the range for a variety of diverse applications and environments
Displaying 1-6 of 6
| Minimum Rating | 45 kVA / 36 kW 45 kVA / 36 kW |
| Maximum Rating | 50 kVA / 40 kW 50 kVA / 40 kW |
| Emissions/Fuel Strategy | Fuel Optimised Fuel Optimised |
| 50 Hz Prime | 45 kVA / 36 kW 45 kVA / 36 kW |
| 50 Hz Standby | 50 kVA / 40 kW 50 kVA / 40 kW |
| 60 Hz Prime | - / - - / - |
| Frequency | 50 Hz 50 Hz |
| Speed | 1500 RPM 1500 RPM |
| Voltage | 220-415 Volts 220-415 Volts |
| 50 Hz Prime Rating | These ratings are applicable for supplying continuous electrical power (at variable load) in lieu of commercially purchased power. There is no limitation to the annual hours of operation and this model can supply 10% overload power for 1 hour in 12 hours. These ratings are applicable for supplying continuous electrical power (at variable load) in lieu of commercially purchased power. There is no limitation to the annual hours of operation and this model can supply 10% overload power for 1 hour in 12 hours. |
| 60 Hz Prime Rating | These ratings are applicable for supplying continuous electrical power (at variable load) in the event of a utility power failure. No overload is permitted on these ratings. The alternator on this model is peak continuous rated (as defined in ISO 8528-3). These ratings are applicable for supplying continuous electrical power (at variable load) in the event of a utility power failure. No overload is permitted on these ratings. The alternator on this model is peak continuous rated (as defined in ISO 8528-3). |
| 50 Hz Standby Rating | Standard reference conditions 25�C (77�F) Air Inlet Temp, 100m (328 ft) A.S.L. 30% relative humidity. Fuel consumption data at full load with diesel fuel with specific gravity of 0.85 and conforming to BS2869: 1998, Class A2. Standard reference conditions 25�C (77�F) Air Inlet Temp, 100m (328 ft) A.S.L. 30% relative humidity. Fuel consumption data at full load with diesel fuel with specific gravity of 0.85 and conforming to BS2869: 1998, Class A2. |
| Engine Model | Perkins® 1103C-33TG2/3 Perkins® 1103C-33TG2/3 |
| Bore | 105 mm (4.1 in) 105 mm (4.1 in) |
| Stroke | 127 mm (5 in) 127 mm (5 in) |
| Governor Type | Mechanical Mechanical |
| Displacement | 3.3l (201.4 cu. in) 3.3l (201.4 cu. in) |
| Compression Ratio | 18.23:1 18.23:1 |