Overview
350 - 938 kVA Range
The new 350 - 750 kVA industry leading power range is the result of a continued focus on performance, durability and serviceability combined with the most advanced production methods to deliver power you can trust.
Key Specs
The new 350 - 750 kVA industry leading power range is the result of a continued focus on performance, durability and serviceability combined with the most advanced production methods to deliver power you can trust.
Displaying 1-6 of 6
| Minimum Rating | 400 kVA / 320 kW 400 kVA / 320 kW |
| Maximum Rating | 438 kVA / 350 kW 438 kVA / 350 kW |
| Emissions/Fuel Strategy | Fuel Optimised Fuel Optimised |
| 60 Hz Prime | 400 kVA / 320 kW 400 kVA / 320 kW |
| 60 Hz Standby | 438 kVA / 350 kW 438 kVA / 350 kW |
| Frequency | 60 Hz 60 Hz |
| Speed | 1800 RPM 1800 RPM |
| Voltage | 127-480 Volts 127-480 Volts |
| Engine Model | Perkins® 2206A-E13TAG5 Perkins® 2206A-E13TAG5 |
| Bore | 130 mm (5.1 in) 130 mm (5.1 in) |
| Stroke | 157.0mm (6.2 in) 157.0mm (6.2 in) |
| Governor Type | Electronic Electronic |
| Displacement | 12.5l (762.8 cu. in) 12.5l (762.8 cu. in) |
| Compression Ratio | 16.3:1 16.3:1 |