Overview
FB India Product Range
Our product range designed exclusively for the Indian market is available from 40 - 250 kVA. This CPCB IV+ compliant range provides outstanding value for money, guaranteeing maximum efficiency and productivity.
Key Specs
Our product range designed exclusively for the Indian market is available from 40 - 250 kVA. This CPCB IV+ compliant range provides outstanding value for money, guaranteeing maximum efficiency and productivity.
| 50 Hz Prime Rating | 180 kVA 180 kVA |
| Frequency | 50 Hz 50 Hz |
| Emissions/Fuel Strategy | CPCB IV+ Certified CPCB IV+ Certified |
| Minimum Rating | 180 kVA 180 kVA |
| Maximum Rating | 180 kVA 180 kVA |
| Voltage | 415/240 Volts 415/240 Volts |
| Speed | 1500 RPM 1500 RPM |
| Engine Model | H6G4DE180 H6G4DE180 |
| Governor Type | Electronic A0 Electronic A0 |
| Stroke | 118 mm 118 mm |
| Bore | 104 mm 104 mm |
| Displacement | 6 6 |
| Compression Ratio | 16.5:1 16.5:1 |