Overview
350 - 938 kVA Range
The new 350 - 750 kVA industry leading power range is the result of a continued focus on performance, durability and serviceability combined with the most advanced production methods to deliver power you can trust.
Key Specs
The new 350 - 750 kVA industry leading power range is the result of a continued focus on performance, durability and serviceability combined with the most advanced production methods to deliver power you can trust.
Displaying 1-6 of 6
| Minimum Rating | 569 kVA / 455 kW 569 kVA / 455 kW |
| Maximum Rating | 625 kVA / 500 kW 625 kVA / 500 kW |
| Emissions/Fuel Strategy | Fuel Optimised Fuel Optimised |
| 60 Hz Prime | 569 kVA / 455 kW 569 kVA / 455 kW |
| 60 Hz Standby | 625 kVA / 500 kW 625 kVA / 500 kW |
| Frequency | 60 Hz 60 Hz |
| Speed | 1800 RPM 1800 RPM |
| Voltage | 127-480 Volts 127-480 Volts |
| Engine Model | Perkins® 2506A-E15TAG4 Perkins® 2506A-E15TAG4 |
| Bore | 137 mm (5.4 in) 137 mm (5.4 in) |
| Stroke | 171.0mm (6.7 in) 171.0mm (6.7 in) |
| Governor Type | Electronic Electronic |
| Displacement | 15.2l (927.6 cu. in) 15.2l (927.6 cu. in) |
| Compression Ratio | 16.0:1 16.0:1 |