Overview
350 - 938 kVA Range
The new 350 - 750 kVA industry leading power range is the result of a continued focus on performance, durability and serviceability combined with the most advanced production methods to deliver power you can trust.
Key Specs
The new 350 - 750 kVA industry leading power range is the result of a continued focus on performance, durability and serviceability combined with the most advanced production methods to deliver power you can trust.
Displaying 1-6 of 5
| Minimum Rating | 400 kVA / 320 kW 400 kVA / 320 kW |
| Maximum Rating | 450 kVA / 360 kW 450 kVA / 360 kW |
| Emissions/Fuel Strategy | EUIIIa Emissions Compliant EUIIIa Emissions Compliant |
| 50 Hz Prime | 400 kVA / 320 kW 400 kVA / 320 kW |
| 50 Hz Standby | 450 kVA / 360 kW 450 kVA / 360 kW |
| Frequency | 50 Hz 50 Hz |
| Speed | 1500 RPM 1500 RPM |
| Voltage | 220-415 Volts 220-415 Volts |
| Engine Model | Perkins®2206D-E13TAG3A Perkins®2206D-E13TAG3A |
| Bore | 130 mm (5.1 in) 130 mm (5.1 in) |
| Stroke | 157 mm (6.2 in) 157 mm (6.2 in) |
| Governor Type | Electronic Electronic |
| Displacement | 12.5l (762.8 cu. in) 12.5l (762.8 cu. in) |
| Compression Ratio | 15.8:1 15.8:1 |