Overview
350 - 938 kVA Range
The new 350 - 750 kVA industry leading power range is the result of a continued focus on performance, durability and serviceability combined with the most advanced production methods to deliver power you can trust.
Key Specs
The new 350 - 750 kVA industry leading power range is the result of a continued focus on performance, durability and serviceability combined with the most advanced production methods to deliver power you can trust.
Displaying 1-6 of 6
| Minimum Rating | 500 kVA / 400 kW 500 kVA / 400 kW |
| Maximum Rating | 550 kVA / 440 kW 550 kVA / 440 kW |
| Emissions/Fuel Strategy | Fuel Optimised Fuel Optimised |
| 50 Hz Prime | 500 kVA / 400 kW 500 kVA / 400 kW |
| 50 Hz Standby | 550 kVA / 440 kW 550 kVA / 440 kW |
| Frequency | 50 Hz 50 Hz |
| Speed | 1500 RPM 1500 RPM |
| Voltage | 220-415 Volts 220-415 Volts |
| Engine Model | Perkins 2506A-E15TAG2 Perkins 2506A-E15TAG2 |
| Bore | 137 mm (5.4 in) 137 mm (5.4 in) |
| Stroke | 171.0mm (6.7 in) 171.0mm (6.7 in) |
| Governor Type | Electronic Electronic |
| Displacement | 15.2l (927.6 cu. in) 15.2l (927.6 cu. in) |
| Compression Ratio | 16.0:1 16.0:1 |