Overview
PRO Rental
PRO100-1 - The PRO Rental Range provides reliable power for today's world with a competitive offering that delivers everything you need. Providing unrivalled quality.
Key Specs
PRO100-1 - The PRO Rental Range provides reliable power for today's world with a competitive offering that delivers everything you need. Providing unrivalled quality.
Enhanced range now has theability to switch between 50 & 60 Hz frequencies on all models. One range is designed to suit you, regardless of where you are in the world.
All noise and ambient testing completed in our state of the art testing facilities with test reports which we stand by to prove it
Designed to operate in the harshest of environments from high ambience up to 43 C down to -5 C. With additional enhancements such as Coastal Ingress Protection (CIP) PRO units are suitable for a wide variety of rental applications
Displaying 1-6 of 6
| Minimum Rating | 100 kVA / 80 kW 100 kVA / 80 kW |
| Maximum Rating | 117 kVA / 93.6 kW 117 kVA / 93.6 kW |
| Emissions/Fuel Strategy | EU3a Emissions Compliant EU3a Emissions Compliant |
| 50 Hz Prime | 100 kVA / 80 kW 100 kVA / 80 kW |
| 60 Hz Prime | 117 kVA / 93.6 kW 117 kVA / 93.6 kW |
| Frequency | 50 / 60 Hz Switchable 50 / 60 Hz Switchable |
| Speed | 1500 or 1800 RPM 1500 or 1800 RPM |
| Voltage | 120-240 Volts 120-240 Volts |
| Engine Model | 1104A-44TAG2 1104A-44TAG2 |
| Bore | 105 mm (4.1 in) 105 mm (4.1 in) |
| Stroke | 127 mm (5 in) 127 mm (5 in) |
| Governor Type | Electronic ECM Electronic ECM |
| Displacement | 4.4L 4.4L |
| Compression Ratio | 18.23:1 18.23:1 |